Feng Shui – učení o větru a vodě

Feng Shui – učení o větru a vodě

Feng Shui je hluboce kreativní a intuitivní umění, jak uspořádat prostředí a lidský život v souladu se silami vesmíru. Je to i věda s diagnostickým vybavením, matematickými vzorci a specializovanou terminologií. Je to nauka o vztahu mezi prostředím a lidským životem, je to umění umístění předmětů a člověka v prostředí = být na správném místě, jít správným směrem, dělat správnou věc v pravý čas… to znamená nalézt vztah mezi tím být praktický a rituálně bezchybný a současně být v souladu s přírodou.

Tisíce let Číňané vědí, že když doma své věci uspořádají určitým způsobem, bude jejich život překypovat pozitivní energií a bude bohatý na lásku a přátelství. Feng Shui je založeno na zákonech fyziky, přírodních cyklech, vnímání a dobrém designu a má vliv na každého a nebere ohled na to, jestli si jej člověk je vědom nebo ne.

Nejdůležitějšími oblastmi domu jsou tyto:

Ložnice

Vchod do domu, který je nejčastěji používán – protože na Vás působí a navíc jsou to „ústa“ domu, skrze která se do domu dostává energie z okolního prostředí.

Každé další místo v domě (pokoj), v němž trávíte více než hodinu denně – takové místo by mělo být z hlediska Feng Shui pečlivě prozkoumáno a ošetřeno.

Ložnice je z hlediska vztahů nejdůležitější místnost v domě a proto se blíže podíváme na její uspořádání. Cílem je přilákat sem během dne co nejvíce energie – čchi a to proto, že zde v noci budeme několik hodin spát. Z tohoto důvodu bychom měli mít ve dne rolety vytažené, aby sem šlo co nejvíce světla a okna nechat pokud možno otevřená. Sluneční paprsky jsou prospěšné, ale na vlastní postel by přímé sluneční světlo dopadat nemělo. Pokud se to s aktivací postele přežene, nebudete moci usnout (i když nutno dodat, že někdy je přeaktivovaná postel žádoucí). Postel by se měla dotýkat stěny jako opory a nohy postele by neměly mířit ke dveřím. To je totiž poloha rakve. Postel má stát tak, aby z ní člověk viděl na dveře, aniž by musel hlavu otáčet o víc než devadesát stupňů. Zcela nevhodné jsou trámy, které škodí všude. Zejména v ložnici jsou škodlivé a lidé, kteří pod nimi spí prý nakonec onemocní v místech, kde trámy kříží jejich těla. Pokud není jiná možnost je lepší postavit postel tak, aby stála podélně s trámy, napříč. I tak však mohou nepříznivě ovlivnit např. vztahy tím, že mezi partnery postaví symbolickou překážku. Nejlepším způsobem, jak se negativního vlivu trámů zbavit, je buď úplně odstranit, nebo snížit strop a překrýt je. Zrcadel není podle Feng Shui nikdy dost, ale v ložnici s nimi musíme zacházet opatrně a dle některých praktiků by zde neměla být žádná. Jejich odrazy vytváří iluzi, že v místnosti jsou ještě další lidé, což může být pro intimní vztah rušivé. Při zařizování se vyhněte ostrým hranám skříní a stolků, které směřují k postelím a zařízení by svým tvarem a barvou mělo vyvolávat příjemný pocit útulnosti a pohodlí. Pastelové barvy a tlumené osvětlení vytvářejí odpočinkovou, pohodovou atmosféru. Tvrdé a silné světlo přináší napětí a stres.

Vše v našem okolí žije a stejně jako naše tělo i náš byt musí být dobře energeticky zásoben. Živoucí energie čchi by měla proudit prostorem jako pár tančící valčík… proudí u vás doma energie prostorem bez překážek? Pokud Vás učení Feng Shui zaujalo a máte zájem se dozvědět více, zveme Vás na výukové kurzy Feng Shui pro začátečníky i pokročilé v Holešově…

Naveena
holešovská kartářka